Vítězem 62. ročníku nohejbalového turnaje Šacungská klec se stala sestava Modřic s Danielem Maturou, Tomášem Jahodou a Tomášem Slukou.

Na posázavské osadě Šacung u Kaliště-Lensedel se tentokrát prezentovalo pouze osm trojic. Díky specifickému prostředí pověstné „klece“ se okruh největších kandidátů na vítězství zúžil na sestavy, disponující silově disponovanými smečaři. Asi největší naděje si dělal vítěz turnaje z let 2017, 2022 a 2023 Jan Chalupa, který nakonec se svými parťáky byl míč od dalšího zářezu na pažbě. Ale postupně…

V základních skupinách se nic překvapivého neudálo a všechny trojice čekalo čtvrtfinále. Tady se s turnajem loučily obě domácí sestavy (Hrkal, Havlík, M. Ziegler a A. Kohout, Truc, J. Fürbacher). Dalším padlým byla Slavia Praha (Tuška, Šperlík, Voltr), která nestačila na Modřice. Nejvyrovnanější souboj se odehrál mezi juniorskou reprezentací a Holicemi (Kotyza, Čižinský, Šimeček), který ve třetím setu pro sebe rozhodla juniorka.

Hodně rozdílný průběh nabídla obě semifinále. V tom prvním na sebe narazili kluboví spoluhráči z pražského Startu. První set pro sebe o balon rozhodlo Kalasovo béčko (s Ungermannem mladším, hrajícím netradičně na nahrávačském postu), které ve druhém setu stálo na výhru. Chalupovo áčko ale z mečbolu soupeře dokázalo utéci do třetí sady a tu už si pohlídalo. Zatímco první souboj o finálovou účast režírovali zkušení matadoři, druhé semifinále přineslo boj mladých pušek. A velmi jednostranný. Do té doby velmi dobře hrající sestavě juniorského výběru najednou selhal střelný prach a Modřice během zápasu ztratili jen osm míčů.

Boj o bronz byl nevyrovnaný, první set pro sebe velmi jasně rozhodla česká juniorka, která se velmi rychle dokázala oklepat z předchozího debaklu. Druhý set šel na stranu zkušenosti a ve třetím se posledním možným míčem mohli radovat mladíci. Ještě méně uhlazenější podívanou přineslo divákům finále. První set na to Modřičtí vlétli a áčko Startu deklasovaly poměrem 10:3. Vše se zdálo jasné, ale druhý set nabídl shodný poměr míčů, jenže tentokrát ve prospěch Chalupovy družiny. Rozhodující zkrácená sada došla po oboustranné sérii totálních úderů do devítkového stavu a modřický Matura mečbolovou nabídkou nepohrdl.

„Jezdím sem už pátým rokem, ale vyhrát se i podařilo až letos. Možná za tím stojí aura vítězného modřického dresu. Jsem rád, že se výhra podařila, protože jsem to vůbec nečekal. A o to mě to víc těší. Naše možnosti naznačilo semifinále, které bylo z naší strany jednoznačné. Ukázali jsme, že jsme v tu chvíli o level výše. Finále bylo hodně divoké, nahoru a dolů. My jsme v prvním setu dokázali proměnit snad sto procent útoků, ve druhém setu to ale bylo opačně. Divákům se asi první dva sety nemohly líbit. Třetí set se ale povedl. Makali jsme, nesklopili hlavu a za osmiček se mi podařilo blokem nám zajistit mečbol. Na poslední útok to bylo o tom udržet nervy a to se nám nakonec podařilo. Samozřejmě že smečařům, jako je Honza Chalupa nebo já, takové prostředí, jaké je na osadě Šacung, maximálně vyhovuje,“ řekl smečař vítězné formace Daniel Matura.

Spokojen i nespokojen s turnajem byl jeho hrající ředitel Jakub Fürbacher. „Večer mi volal náš blokař Míša Vale, že má zdravotní problémy, a tak jsme museli těsně před turnajem na osadě zajistit náhradu v podobě Adama Kohouta, který to jako hráč okresního přeboru proti ligovým soupeřům měl hodně těžké. Ale bojovali jsme a snad ostudu neudělali. Jako ředitel turnaje mám smíšené pocity. Ráno to na mě všechno padlo a byl jsem psychicky hodně dole. Turnaj se nakonec odehrál pohodově a to mě trošku uklidnilo. S čím rozhodně nejsem spokojen, je počet i kvalita účastníků, která neodpovídá vynaloženému úsilí pořadatelů i prostředkům. Vím, že hráčů je obecně na turnajích stále méně, turnajů je naopak více a nikdo už ani nectí dříve běžné džentlmenské dohody o nekonkurování si v termínech turnajů přibližně stejné úrovně. Vždy jsme se snažili kromě dotací do cen i držet určitý standard pro diváky i hráče, ať to byly povinné dresy hráčů, rozhodování všech zápasů svazovými rozhodčími, komentování akce, omezování prodlev mezi zápasy, vložené exhibice nebo soutěže. Evidentně je to některým i špičkovým hráčům jedno a raději jedou na pouťák. Letošní absence dřívějších stabilních účastníků na nejlépe dotovaném letním turnaji byla zřejmě klíčovou událostí pro zásadní proměnu podoby turnaje v příštích letech.“