Již 62. ročník nejslavnějšího letního antukového turnaje mužů se odehraje v sobotu 27.7. na osadě Šacung v Kališti-Lensedlech.
Čtvrtá červencová sobota, to je datum, na který se těší většina špičkových nohejbalistů. Tento termín je totiž rezervován pro slavný turnaj, hraný ve specifickém prostředí. A čím specifickým?
„Na Šacungu se totiž hraje v pověstné kleci. Hřiště ve svahu je totiž spolu s osadní chatou a diváckým sektorem ze všech stran sevřeno pletivem. Hrací plocha tak má opravdu jen minimální rozměry, která ještě pravidla nohejbalu povolují. Branící hráči tak mají těžký úkol, naopak razantní smečaři jsou ve svém živlu, a proto jsou tak zde k vidění i opravdu nekompromisní útočné údery,“ vysvětluje Jakub Fürbacher, od loňska nový ředitel turnaje.
Specifické je i to, že se vlastně jedná o špičkový ligový turnaj, naroubovaný do areálu trampské osady. Byly časy, kdy se turnaj hrál jako dvoudenní, v sobotu kvalifikace, v neděli hlavní část. Byly časy, kdy na turnaji startovalo přes tři desítky sestav a pochopitelně se muselo hrát na sousedních osadách či v obci. Nejlepší období turnaj zažíval v letech mezi roky 2000 a 2013. To se honosil nejvyšší dotací na ceny ze všech turnajů v ČR, na jubilejním 50. ročníku si dokonce vítězná trojice odnesla rekordních 50.000 Kč. Turnaj patřil mezi tzv. svatou trojici nejprestižnějších mezinárodních klání v republice.
Na turnaji pravidelně startovala i nejlepší slovenská družstva z Košic, Hlohovce, Šacy či Humenného. Své sestavy dodávala i česká i slovenská reprezentace a občas dorazil i národní tým z jiného státu, ať to bylo Švýcarsko, Rumunsko či dokonce USA. Úřadující mistři světa, Evropy nebo republiky bojovali v „kleci“ o zářez na pažbě. Každoročně se diváci mohli těšit na doplňkové akce, ať to byly exhibice fotbalových internacionálů, ženské nohejbalové reprezentace, mažoretek nebo třeba teqbalových reprezentantů. Některé ročníky se dočkaly televizního záznamu.
„Bylo to vlastně mezinárodní mistrovství republiky, vmáčknuté do rekreačního areálu s omezenými možnostmi. Akce v této podobě vyžadovala obrovské finanční i personální nároky a také tlak na zázemí pro hráče i média, které však osadní areál logicky nemohl všechny splnit. Proto se časem mírně ve všem ubralo a dnes je filozofie turnaje jiná. Zacílení je na solidní herní kvalitu, doplněnou nastupujícími ambiciózními talenty českého nohejbalu. I v minulosti tady o sobě začala dávat vědět tehdy ještě ne moc známá jména, jako Ungermann, Pelikán, Dvořák, Bláha, Vanke, Kop, Bubniak, Kalas, Doubrava, Mrákava, Spilka a další,“ uvedl Martin Maršálek, bývalý dlouholetý ředitel turnaje.
Turnaj se hraje v prostředí, kde se kdysi proháněli zakladatelé šacungského nohejbalu, pražští sportovci a trampové, kteří byli počátkem 50. let spoluzakladateli vůbec první organizované soutěže družstev, tehdy ještě samozřejmě neoficiální, trampské ligy nohejbalu. Od roku 1952 se na starém osadním hřišti na z války rozestavěném dálničním tělese hrál první turnaj. V roce 1963 už osada slavila dostavbu nového hřiště a filmový záznam z prvního (a druhého) ročníku nového výběrového turnaje je jedním z nejstarších filmových záznamů nohejbalu. Šacung patřil i k průkopníkům v oblasti organizační, ale i herní. Mezi vynálezy jeho hráčů patřil třeba blok hlavou.
„Stále se snažíme ukazovat trendy našeho sportu. Už na loňském turnaji jsme provedli několik zásadních změn běžného turnaje, včetně zařazení individuální dovednostní soutěže. Velkým dlouhodobým neduhem nohejbalu jsou neherní proluky, které diváky nebaví a hráčům prodlužují pobyt na turnajích. Jsme vyhlášení bojem proti nim, což oceňují hráči i diváci. Kromě tradičního tlaku na omezení mezer mezi jednotlivými zápasy jsme zavedli několik inovací, ke kterým patří snížení počtu bodů v setu, snížení počtu střídání nebo oddechových časů. Výsledek je jasný, spád hry je větší a ubylo nezáživných zápasů s jasným vítězem. Zkrácení doby zápasů umožňuje sestavám potkat se na turnaji ve skupině s více soupeři, což zase přispívá k větší sportovní spravedlivosti. Snad se v silně konzervativním nohejbalovém prostředí někdo nad užitečností takových změn zamyslí,“ popsal novinky ředitel Fürbacher. Zmínil i další zatraktivňující prvek. „Jako loni budeme hrát na tři dopady míče a není to žádné zpátečnictví. Z našich rozborů hry vyplývá, že na dva dopady výrazně přibývá nudných jalových útoků z nepřipravených pozic z obrany po těžkém útoku. Takto jich ubyde a částečně to pomůže i techničtějším smečařům, kteří to v šacungské kleci mají k prosazení složitější.“
Neohroženým králem v „kleci“ je zatím desetinásobný vítěz turnaje Jiří Šmejkal, který turnaji vládl v 80.-90. letech. Ze stále ještě aktivních hráčů, kteří by jeho vládu mohli teoreticky ohrozit, je Šmejkalovi nejblíže Stejskal se sedmi zářezy, ale věnuje se již jen rekreační hře. Šestinásobný vítěz Doubrava už jen občas zaskočí ve druhé lize, stejně tak Pelikán, který má o jeden triumf méně.
„Deset Šmejkalových triumfů vzniklo v době, kdy jeho Hloubětín vyhrával jeden titul za druhým a navíc Jirka byl vždy vyloženě turnajovým hráčem. Dnes žádný tým ani sestava v lize, na republikách ani turnajích takovou dominanci nevykazuje, proto neočekávám, že by se Jirka o své výsadní postavení musel obávat. Navíc nám slíbil, že kdyby se někomu ještě za jeho života podařilo nebezpečně přiblížit, oblékne znovu dres a půjde do toho,“ doplnil historické souvislosti Maršálek.
„Chtěl bych pozvat nejen hráče, ale i diváky, kteří vždy na Šacungu dokáží vytvořit příjemnou kulisu. Za pořadatelský tým i dobrovolníky z osady mohu vzkázat, že se budeme snažit, aby se všem u nás znovu líbilo a strávili zde skvělý den. Srdečně se na Vás těšíme,“ uzavřel svůj komentář ředitel turnaje Fürbacher.
Důležité údaje:
Prezentace: nejpozději do 9:30
Místo konání: Osada Šacung, Kaliště – Lensedly, Praha-východ
Disciplína: trojice
Kategorie: neomezená, věk neomezen, otevřená akce
Jiná omezení: pouze pro předem přihlášené trojice hráčů ligových družstev mužů a dorostenců, pořadatel má právo udělit výjimku (divoká karta)
Přihlášky: do středy 24.7., pořadatel bude aktualizovat přehled přihlášených
Pravidla: ČNS s úpravami (viz Propozice), hraje se na 3 dopady míče
Jednotný dres: je podmínkou k nástupu do zápasu (není vyžadováno číslo na dresu)
Hřiště: jedno antukové hřiště
Občerstvení: v areálu, teplá i studená kuchyně
Startovné: 450 Kč za trojici
Ceny: finanční a věcné, hodnota cen 36.000 Kč, z toho finanční ceny 30.000 Kč
Pořadatel: Osada Šacung a SK Šacung Benešov
Ředitel turnaje: Jakub Fürbacher, tel. 730 962 545, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Pozvánka a propozice: