Obhajobou loňského triumfu na mezinárodním turnaji Poslední smeč se Šacung rozloučil s letošním soutěžním ročníkem.

31. ročník nejstaršího halového mezinárodního klání, pražská Poslední smeč, definitivně odzvonil letošní sezóně. Tradiční rozlučku nejlépe zvládli borci v oranžových dresech, kteří zapsali druhou výhru v řadě a celkově čtvrtou. Stříbro vyválčila sestava Modřic, bronz patří Čelákovicím.

Pohodová akce jela podle zaběhnutého scénáře. Pořadatel se na místní zvyklosti musel nečekaně vypořádávat s množstvím menších či větších komplikací, spojených s odhláškou původně ohlášených sestav či pozdními příjezdy. A k jejich štěstí k nim nebyl tak nemilosrdný, jako tomu je u vrcholných svazových akcí. Co však nešlo přehlédnout, byl pokračující trend v klesající návštěvnosti této akce. Že by v nedělním poledni občerstvující se divák seděl sám u stolu, to opravdu nebývalo zvykem. Zda je na vině obecný trend v nohejbalu, letošní termínová blízkost dalších vrcholných akcí (superfinále extraligy, mistrovství světa), celková přesycenost diváka množstvím akcí při úzké hráčské špičce, odchod nejstarší generace a nezájem mladší generace, zrušení startu reprezentačních výběrů na nesvazových akcích, málo obměňovaný formát akce, či absence většího příběhu (odveta za porážku na MS apod.), těžko posoudit. Každopádně pro pořadatele i nohejbal celkově to není nic příjemného, když už dochází i na tradiční držáky.

Sobotní skupinové boje zredukovaly počet účastníků na polovinu. V áčku si postup pohlídali favorité - Čelákovice A a Šacung A, v béčku také - Čakovice A a Čelákovice B, v céčku se před Vsetínem (s českobudějovickým Chalupou v sestavě) a Českým Brodem B museli sklonit béčka Čakovic a Českých Budějovic, v déčku také postup jistili favorité - KAC Košice a Karlovy Vary A (domácí sestava skončila třetí), v éčku pohořely České Budějovice A a postup vybojovaly Modřice a Šacung B. Celkově se ukázalo, že byť se turnaj hraje v klidovém období ročního cyklu, herní úroveň není u řady sestav špatná.

I nedělní zápasy čtvrtfinálových skupin přinesly zrádné remízy, které míchaly pořadím. Celkově z 20 zápasů jich hned polovina skončila plichtou. Některým remízy přinesly postup, některým zavřely brány. Ve čtvrtfinálové skupině Milana Svobody se překvapivě nedařilo ani Karlovým Varům A (J. a M. Medkové, Kokštein) ani loni bronzovému Vsetínu (Brutovský, Chalupa, Plachý, Vichtora). O postupu se tak rozhodovalo mezi oběmi trojicemi Čelákovic. Nakonec i přes tři remízy se nahoru protlačilo béčko, áčku (Kilík, Vrtiška, Holas) postup unikl. Ve skupině Antonína Srpa si na své maximum sáhlo béčko Šacungu (Kanda, Kalas, Voltr) a Český Brod B (T. Cibulka, Vedral, Janík, Sýkora). Syplatické výkony podával jediný slovenský zástupce KAC Košice (Galus, I. a M. Hulínové), ale postup mezi elitní kvarteto mu o příčku unikl.

V semifinále se už mohlo hrát na tři sety, ale vítězové komplikace nepřipustili. Modřice i Šacung A prokázaly větší zkušenost a své protivníky - Čakovice A a Čelákovice B, odsoudily jen k zápasu o bronz. Ten byl velmi dramatický, když Čelákovičtí po prvním hladce prohraném setu zmobilizovali síly, druhý pohodově vyhráli a ve třetím z trojice nabídnutých mečbolů nemuseli nic řešit, protože soupeř svůj útok poslal do autu.

Ve finále se střetly zkušené sehrané trojice, které se ve finále velkých turnajů setkaly už mnohokrát. V prvním setu Šacung disponoval čtveřicí setbolů, proměnil až ten třetí. Druhý set od začátku režírovaly modrobílé barvy a set skončil pětibodovým rozdílem. Ve zkrácené sadě se chleba lámal za osmiček. Nohejbalová štěstěna se tentokrát přiklonila na stranu obhájce, dva výtluky Pospíšilova bloku skončily vždy bodem pro Šacung.

"V sobotu jsme neměli silnou skupinu a přišlo mi, že jsme se hře soupeře přizpůsobovali. Díky horší plichtě s Čelákovicemi jsme šli do neděle ze druhého místa, ale nakonec jsme na tom vydělali, protože jsme zase měli lehčí skupinu. Dařilo se nám vyhrávat. Až v posledním zápase s Čakovicemi, kdy jsme po prvním setu už měli jistotu postupu z prvního místa, jsme trochu polevili. Semifinále proti Čelákovicím, tam jsme první set na ně vletěli a rychle se utrhli. Pak už jsme kontrolovali průběh. Finále s Modřicemi bylo nejnapínavější. První set jsme vcelku jasně vyhráli, měli jsme to pod kontrolou. Druhý set, to byl výbuch od začátku. Ve třetím setu jsme šli nahoru, ale soupeř srovnal. Pak se na naší stranu přiklonilo štěstí, myslím že třetí set byl hlavně o štěstí, než o něčem jiném. Jsem rád, že se nám podařilo Poslední smeč obhájit. Mám štěstí na dobré spoluhráče. Mezi Jirkou Doubravou a Petrem Stejskalem už dlouho funguje nějaké chemie a tam pak stačí jim dát nějakého trkače," zlehčoval svůj podíl na vítězství VÁCLAV KADEŘÁBEK.

Konečné pořadí turnaje:

1. SK Šacung ČNES Benešov 1947 A (Doubrava, Kadeřábek, Stejskal)
2. MNK SDS Exmost Modřice (Pospíšil, Müller, Rosenberk)
3. TJ Spartak Čelákovice B (Spilka, Flekač, Šafr, Doucek)
4. TJ Avia Čakovice A (Kučera, J. Chadim, Pachman, Vacek)

Fotogalerie