Ani letos se soustředění reprezentačních nadějí v Nymburce neobešlo bez dorostenky Šacungu Gabriely Zachové.

Úspěchy nohejbalistů benešovského Šacungu jsou spojovány především s mužskými družstvy klubu. Poslední roky o sobě dávají vědět i mládežnická družstva, která stejně jako jejich starší klubové vzory patří mezi elitní týmy své kategorie. Jedinou kategorií, kde zeje u historicky nejstaršího dosud působícího klubu na nohejbalové scéně bílé místo na mapě, je ta ženská.

Šacung se totiž zatím nikdy ženských soutěží nezúčastnil, byť v minulosti se minimálně jednou o sestavení ženského družstva pokoušel. A tak jako kůl v plotě si musí připadat zatím jediná soutěžní hráčka benešovského klubu. Talentovaná dorostenka Gabriela Zachová prohání své stejně staré soupeře mužského pohlaví v dorostenecké lize a na dorosteneckých mistrovstvích republiky. Její herní um neušel pozornosti ani předních klubů 1. ligy žen, a tak benešovská hráčka v ženské kategorii hostuje ve středočeském Sokolu Břve. S ním vybojovala ligový bronz a o stupínek výše stála na ženském mistrovství ČR trojic.

O šikovnou důraznou univerzálku projevil zájem i trenér ženské reprezentace Jiří Šmejkal. Na soustředění talentovaných reprezentačních adeptek se hlásila už v loňském roce a Šmejkal si její přístup pochvaloval. Není divu, že po roce absolvovala v Nymburce další soustředění.

„Bylo to znovu s holkama super. Trenér mi říkal, abych zkoušela hrát na všech postech, abych rozvíjela všestrannost. Také říkal, že je velkou mojí výhodou, když trénuji a hraji s dorostenci. A to, že jsem loni byla u zisku medailí z ligy i mistrovství republiky, znamená pro mě hrozně moc a vůbec jsem nečekala, že se mi to tak brzy povede,“ okomentovala Zachová soustředění i úspěchy.

Že je benešovská naděje na dobré cestě, potvrdil i šéftrenér mládežnických družstev Šacungu Martin Paták. „Gábina má velký talent a pokud na sobě bude i nadále pracovat, zakotví v absolutní ženské špičce. Její největší předností je razantní útok a výborné pole. V těchto činnostech je plně srovnatelná s dorostenci. Má i dobrý blok, což je u žen ceněná herní činnost, ale občas se jí proti důrazným smečařům blokovat nechce. Tam se projevuje její dosavadní slabina, sebedůvěra. Také musí přidat na fyzické kondici. Tím, že u nás hraje skluky, je pro její rozvoj velká výhoda. To co stačí u žen, v mužských kategoriích nestačí a nutí ji na sobě dále pracovat. Pokud to tak vezme, není daleko její start na mistrovství světa.“