Historie osady

Jméno sportovního klubu je neodmyslitelně spjato s dnes už legendární sportovní osadou Šacung (Kaliště - Lensedly), která byla založena v roce 1947 spojením posázavských trampských osad Unkas a Key West. Samotný název osady byl odvozen od slova šacovat. Toto slova bylo používáno v těžké válečné době, kdy peněz nebylo nazbyt. Při placení výdajů, souvisejících s činností osady, docházelo k tzv. "šacování", což znamenalo vysypání obsahu kapes za účelem získání potřebné finanční částky. Vlastní název osady je zřejmě upravený tvar podle německého vzoru.

Šacung a dlouhodobé soutěže.

Toto spojení trvá od začátku nohejbalových soutěží. Již v padesátých letech byl Šacung jedním z členů legendární nohejbalové Trampské ligy, která se hrála od roku 1953 do roku 1961. Nejlepšími umístěním bylo 3. místo z roku 1961. Šedesátá léta byla pro Šacung po sportovní stránce úspěšnou dobou. Po zániku Trampské ligy se družstvo osady pod názvem Dynamo Strašnice - Šacung od roku 1962 účastnilo nově založené Pražské nohejbalové soutěže. V ní se postavilo na stupně vítězů v letech 1963, 1964 na 2. místě a 1965 na 3. místě.

V sedmdesátých letech hráči Šacungu přešli pod hlavičku pražské TJ Dopravní podniky, v jejíž barvách hráli celorepublikovou ligovou soutěž, založenou roku 1972. Nejlepším umístěním bylo 2. místo z roku 1981 a dvě 3. místa z let 1975 a 1978. Od roku 1991 hrálo družstvo druhou nejvyšší ligovou soutěž, do nejvyšší se po několika neúspěšných pokusech vrátilo v roce 2000. To již od roku 1998 hrálo pod staronovým názvem Šacung. Dalšími výsledkovými milníky družstva byl extraligový titul v roce 2010 a titul z evropské pohárové soutěže v roce 2011. V současné době je družstvo účastníkem Witte Automotive Extraligy mužů. Účastní se též pohárové soutěže a mezinárodních turnajů. Někteří hráči jsou členy reprezentačních výběrů. Kompletní dosavadní výsledky družstva naleznete v sekci Sportovní výsledky, podrobnou historii družstva a klubu v knize Splněný zlatý sen.