Dvě zlata, dvě stříbra - to je sbírka, kterou posbírali hráči Šacungu na mistrovství světa juniorů v Rumunsku.

Česko, Česko a zase Česko. Český národní výběr podle očekávání ovládl na 5. UNIF mistrovství světa juniorů všechny tři disciplíny. Sestava Kalous, Truc, Andris, Hokr, Majštiník, Bílý, Tolar a trenér Doucek splnila v rumunských městech Șimleul Silvaniei a Pericei zlatou normu. Převahu českého týmu nejlépe dokresluje fakt, že během šampionátu ztratil jediný set.

Na šampionátu se představila hned trojice hráčů benešovských Oranjes. Po jedné zlaté medaili si domů odvezli Nikolas Truc z disciplíny dvojic a Filip Hokr z trojic. Tím ovšem rozesmutnili svého klubového parťáka Mateje Prachára ze slovenského výběru, který se ve finále obou disciplín s českými reprezentanty potkal a odešel pokořen.

Jednotlivci

Všechny své soupeře přehrál Zdeněk Kalous, který si z Rumunska odvezl všechny tři zlaté medaile.

Konečné pořadí turnaje:

1. Česko, 2. Slovensko, 3. Francie, 4. Maďarsko, 5. Irák, 6. Španělsko, 7. Rumunsko, 8. Itálie.

Dvojice

Důvěru dostala dvojice Nikolas Truc a Tomáš Andris, kterou vyztužil Zdeněk Kalous. Český debl ve skupině zdolal postupně Irák (11:3, 11:9), Rumunsko (11:1, 11:7) a Španělsko (11:4, 11:2). V semifinále skolil Italy (11:6, 11:3) a mohl se těšit na očekávané vyvrcholení turnaje se Slováky. Finále bylo jediným soubojem na šampionátu, kde Češi nejenže ztratili set, ale mnoho nechybělo ani k porážce (5:11, 11:9, 11:9). Bojovní Iráčané nakonec v souboji o třetí místo přetlačili Italy (11:9, 11:7).

"Odehrál jsem s Tomášem Andrisem všechny zápasy ve skupině. Proti Itálii v semifinále se k nám připojil i Zdeněk Kalous. Hrál jsem s ním první set, ve druhém pak Tomáš. Italové překvapivě porazili Irák, ale proti nám neměli šanci. Trošku mě zklamalo finále. Myslel jsem, že mi trenér dá šanci od začátku, ale na plac jsem se dostal až na konci prvního setu, když jsme prohrávali asi o čtyři míče. Už se nepodařilo to otočit. Od druhého setu už hrál Tomáš se Zdeňkem. Slováci ještě ve druhém setu dotáhli náš náskok, ale pak odpadli a poznamenalo je to do třetího setu. Měl jsem z toho takový smíšený pocit. Chtěl jsem finále odehrát celé, ale zase i tak máme titul. A jsem za něj rád. Ale když to vezmu realisticky vzhledem k síle soupeřů kromě Slováků, není to zase nic světoborného. Irák před dvěma roky skoro neuměl kopat, teď předvedl velké zlepšení. Ostatní země ale nic moc nepředvedly. Nevím čím to je. Sem tam se ale mihli talentovaní jednotlivci, mně se třeba líbil španělský univerzál. Beru to tak, jako bych vyhrál dorosteneckou ligu, ohlížel se za průběhem turnaje Nikolas Truc. S organizací a podmínkami byl spokojen. "Měli jsme pěkné ubytování, také hala se mi líbila. Byla ale hodně velká, klasické letiště jako kráva. Chyběli mi diváci, kteří do haly nemohli kvůli covidu. Tím trošku utrpěla atmosféra turnaje," doplnil.

Konečné pořadí turnaje:

1. Česko, 2. Slovensko, 3. Irák, 4. Itálie, 5. Francie, 6. Rumunsko.

Trojice

Ve trojkách se protočilo kvarteto Filip Hokr, David Majštiník, Daniel Bílý, Lukáš Tolar (v záloze byl připraven i Zdeněk Kalous, který ovšem do hry v průběhu turnaje nezasáhl). I zde bylo jasné, s kým se český celek střetne ve finále. Nejprve však bylo třeba projít sítem základní skupiny. Češi postupně deklasovali Španělsko (11:2, 11:4), Rumunsko (11:2, 11:2) a Itálií (11:1, 11:2). V semifinále si podali Irák (11:5, 11:4) a těšili se na úhlavního rivala. Na rozdíl od dvojic tady větší komplikace nenastaly a poslední zlato do sbírky po výhře 2:0 (11:7, 11:5) záhy znalo majitele. Dlouhý a těžký boj svedli „nůžkaři“ z Iráku a Francie o poslední trojkovou medaili, nakonec se dočkali prvně jmenovaní (11:7, 10:12, 11:9).

„Základní skupinu jsme zvládli úplně bez problémů, nenastal žádný zádrhel. Soupeři odpor nekladli. V semifinále nás čekal Irák. Do té doby nehrál zle, ukázal největší zlepšení ze všech zemí. Ani proti nám Iráčané nepodali špatný výkon, chybí jim však lepší technika a také nápaditost v útoku. Umí sice skákat nůžky, ale s malou účinností. Naši polaři je vzadu snadno posbírali,“ bilancoval blokař FILIP HOKR a pokračoval: „Ve finále se slovenský soupeř držel do půlky setu. Pak jsme se utrhli a zbytek zápasu kontrolovali. Měli jsme lepší mezihru a chytali jejich útoky. Vlastně si myslím, že nás neměli čím zaskočit, byl to zápas z kategorie snadných. Naše trojkové finále se mi zdálo nejlehčí ze všech finálových zápasů. Z juniorského titulu mám radost, měli jsme navíc výbornou partu. Snad mě za dva roky čeká obhajoba,“ přeje si Hokr. A jak se jemu líbilo prostředí v Rumunsku? „Možná nebudu mít stejný názor jako ostatní, ale nebyl jsem úplně nadšený, spíše to byl slabší standard. Byly časové problémy s jídlem a také manželské postele nejsou ideální. Večer jsme měli volno, ale moc nebylo kam jít.“

Konečné pořadí turnaje:

1. Česko, 2. Slovensko, 3. Irák, 4. Francie, 5. Španělsko, 6. Rumunsko

Radost českých hráčů ale znamenala smutek pro dalšího borce ze Šacungu, Slováka Mateje Prachára. "Ve finále dvojek Matej podle mě vyhořel na příjmu. Nedával si to tolik k síti a musel útočit z druhého kůlu a tam se pravákovi neútočí dobře. Ve finále trojek neměl takovou obsluhu, jako jsem měl já. Moji polaři a nahrávači měli výbornou formu, z toho se pak hraje úplně jinak. Matej to měl těžké. Navíc když se mi v některých momentech na útoku nedařilo, výborně mě jako druhý smečař podpořil David Majštiník," uvedl Hokr. 

Více článek na Nohec magazínu.

Fotogalerie

(foto Vlastimil Pabián)