Velmi nečekaným vítězem jubilejního 60. ročníku turnaje Šacung Cup se stala trojice Dorostenci ČR.

V proslulé posázavské kleci na sportovně-trampské osadě Šacung u Kaliště-Lensedel se na jubilejním 60. ročníku turnaje představilo 13 trojic. Díky přísným protipandemickým opatřením na Slovensku chyběla původně přihlášená sestava Košic (Brutovský, Stupák, Černota), čímž akce přišla o mezinárodní statut. Favorité nezaváhali a výhrou základní skupiny si zajistili přímý postup do čtvrtfinále. Do osmifinále šly druhé a třetí sestavy skupin. V prvním osmifinále pražský Start zdolal 2:1 Vsetín B, ve druhém Radomyšl nestačila 0:2 na čelákovické béčko, ve třetím domácí druhá sestava vyhrála 2:0 nad Vsetínem A a posledním možným míčem přetlačili Dorostenci ČR Dolní Počernice. Ve čtvrtfinále se střetli úspěšní osmifinalisté s vítězi základních skupin. Tři z vítězů skupin potvrdili ve dvou setech svou formu. Čakovice porazily ve vyrovnaném mači Start Praha (Sachl, D. Tůma, D. Putík). Ligový výběr o balon udolal Čelákovice B (Matura, Kolenský, Holas) v prvním setu, ve druhém už dominoval. K neradosti domácích fanoušků Šacung B (Doubrava, Ježdík, Šperlík) padl o jediný míč ve třetí sadě s obhajujícími Čelákovicemi A a poté se s turnajem rozloučila i první domácí trojice (Kanda, Kalas, Štěpař), na kterou si vyšlápl stále se lepšící český dorostenecký výběr. 

Všechny další zápasy rozhodovala až koncovka zkráceného setu. Čakovice v první sadě přetlačily v koncovce Ligový výběr, který ale ve druhé sadě oddálil porážku. Ta přišla až v koncovce rozhodujícího setu, Zápas nabídl nekompromisní tvrdý nohejbal, plný nártových klepáků. Druhé semifinále nabídlo přestřelku. V prvním setu obhájce povolil dorostenecké sestavě jen pět míčů, jenže ve druhém se karta obrátila a nadšeně bojující mladíci vyhráli 10:3. Ve třetím se už hra srovnala a sportovní štěstí se za devítek přiklonilo na stranu překvapení dne. Nečekaně ostrý byl mač o třetí místo, kde došlo i na hádku protihráčů. Po vyrovnaném průběhu si nakonec bronz vybojovala obhajující čelákovická sestava. 

Mistrovská kvalita a zkušenost, nebo zápas od zápasu se lepšící překvapení dne? To byla otázka pro finálový souboj. Zranění blokaře a smečaře Hokra na ruce pozměnilo taktický plán trenéra českého výběru  Doucka, místo Hokra musel na blok Tolar, Hokr šel do pole a na servis přišel Seidl. Čakovičtí hráči kombinovali dobře a brzy měli první sadu v kapse. Jenže dorostenecký výběr, sestavený z hráčů Čelákovic, Karlových Varů a Šacungu, ve druhém setu zmobilizoval síly a odvážnou hrou i nadšením vyrovnal skóre. Poslední set dne došel na devítky, mečbol měli na noze Pražané. Jenže nejdůležitější útok turnaje Zdeněk Kalous poslal jen do sítě a na druhé straně mohl křepčit asi nejpřekvapivější vítěz turnaje v celé jeho historii.  

Čakovická sestava tří leváků nakonec brala stříbro. "Nečekali jsme, že projdeme ve finále. Jako tři leváci jsme spolu na velké akci hráli poprvé. V semifinále na nás čekal Ligový výběr s Honzou Chalupou, kterému místní klec vyhovuje. Nakonec se nám tento hodně těžký zápas podařilo vyhrát, ale stál nás hodně fyzických sil. Právě asi únava byla klíčovým prvkem ve finále. Navíc jsme asi po výhře v prvním setu soupeře trošku podcenili. Jeho hráči ale makali o každý míč, hráli dobře v obraně i útoku, nedařilo se nám je zablokovat. Ve třetím setu jsem si na mečbol věřil, ale asi jak jsem byl unavený, napálil jsem míč jen do saka," řekl čakovický univerzál a úřadující vítěz ankety Nohejbalista roku Zdeněk Kalous. 

Konečné pořadí turnaje:

1. Dorostenci ČR (Hokr, Tolar, Seidl)
2. TJ AVIA Čakovice (Pachman, J. a Z. Kalousové)
3. TJ Spartak Alutec KK Čelákovice A (Spilka, Flekač, Šafr)
4. Ligový výběr (Chalupa, Ungermann ml, Knytl)

All Stars Team: Hokr, Z. Kalous, Tolar. 

Fotogalerie