V sobotu 24.7. se na osadě Šacung koná jubilejní 60. ročník turnaje Šacung Cup.

Čtvrtá sobota v červenci, to je letní svátek nohejbalu. Každý, kdo v nohejbale něco znamená, nebo chce znamenat, si do kalendáře neopomene zapsat i toto datum. Proč? Protože právě v tento den se koná jedna z nohejbalových ikon, mezinárodní turnaj Šacung Cup. Na turnaji se utkávají nejlepší hráči z českých a slovenských mužských soutěží. Sem tam dorazí i některý zajímavý tým z jiných zemí - dosud to byli hráči z Rumunska, Švýcarska či USA.

"Poslední dekádu bylo na nohejbalových turnajích znát určitě přesycení, a to hráčů i diváků. Tím, jak stárne a redukuje se hráčská základna, zmenšuje se i nabídka pro diváky. Proto jsme už loni mírně pozměnili formát našeho turnaje. Začali jsme kromě mužů zvát i mladé špičkové hráče juniorského a dorosteneckého věku, kteří jsou členy nebo klepají na brány juniorské reprezentace. Vlastně to není úplná novinka, možná vzpomenete, když k nám kdysi přijížděli neznámí mladíci jako Ungermann, Tirpák, Bláha, Dvořák, Pelikán, Kalas, Bubniak, Brutovský, Perunové... Pro letošek jsme měli připravené zásadní změny formátu akce, ale další vlna koronavirové pandemie nám plány narušila. Nechtěli jsme nabídnout hráčům i divákům jen narychlo spíchnutý polotovar," řekl ředitel turnaje Kamil Kanda.  

Zlato na turnaji bude obhajovat čelákovická trojice Spilka, Flekač, Šafr, která se loni dočkala premiérového triumfu. Do mazáků typu desetinásobného vítěze Šmejkala či sedminásobného Stejskala jí ale ještě pár zářezů chybí. Úspěšné byly v loňském ročníku i domácí sestavy, braly stříbro a bronz. Co je letošním hlavním tahákem turnaje?

"Měl to být návrat košické úderky v čele s mnohonásobným světovým a evropským šampiónem Brutovským, který už pár vítězství na turnaji pobral. Česko-slovenská konfrontace vždy byla kořením tohoto turnaje. Jenže nakonec Košice nepřijedou. Důvodem je naprosto nepřehledná a měnící se situace s vládními protipandemickými opatřeními na Slovensku. Tím, že ne všichni z hráčů mají za sebou všechna očkování, je velký problém s jejich návratem na Slovensko. Vím, že košičtí hráči se hodně těšili a jsou ze situace naštvaní. Bohužel s tím těžko něco uděláme. Nedá se nic dělat, ale i tak turnaj nabídne slušnou podívanou. Startují zde sestavy, které vyhrály dva předchozí ročníky - Čelákovice A loni a Šacung B v roce 2019. Mezi favority lze řadit i Ligový výběr v čele s bombarďákem Chalupou, který svými nártovými klepáky pro změnu umlátil všechny soupeře v roce 2017. Už dlouho turnaj nevyhrál nikdo z mistrovských Čakovic, to bude jistě chtít změnit sestava tří parádně kombinujících leváků, ve které se ukáže i poslední vítěz ankety Nohejbalista roku Zdeněk Kalous," dodal Kanda.

Vítězství na turnaji obhajuje čelákovická trojice Spilka, Flekač, Šafr. "Samozřejmě že se na turnaj těšíme. Jezdíme do šacungské klece každý rok a hodně dlouho jsme si museli vyšlapat stříbrnou cestičku, než konečně cinklo zlato. I proto budeme podle nepsaných nohejbalových zákonů obhajovat ve stejné sestavě. Jako každý ročník, i letos chceme na bednu a když z toho zase bude zlato, nebudeme proti. Jsou zde kvalitní soupeři, jako největšího soupeře vidím trojku z Čakovic," řekl smečař Martin Spilka.  

Důležité údaje:

Kdy: Sobota 24.7.
Prezentace: nejpozději do 9:30 u stolku pořadatele
Místo konání: Sportovní osada Šacung, Kaliště - Lensedly
Region: Praha-východ
Disciplína: trojice
Kategorie: otevřená akce pro hráče ligových družstev mužů a dorostenců (s výjimkou divoké karty pořadatele)
Omezení: pouze pro předem přihlášené trojice 
Přihlášky: do středy 21.7.
Pravidla: ČNS, hraje se na 2 dopady míče
Jednotný dres: je podmínkou k nástupu do zápasu (není vyžadováno číslo na dresu)
Rozhodčí: delegovaní rozhodčí s licencí
Hřiště: jedno antukové hřiště 
Občerstvení: v areálu, teplá i studená kuchyně
Startovné: 400 Kč za trojici
Ceny pro 1.-4. místo a All Stars: finanční (30.000 Kč - 12.000, 9.000, 6.000, 3.000) a věcné, celková hodnota cen cca 38.000 Kč
Pořadatel: Sportovní osada Šacung a SK Šacung Benešov
Kontaktní osoba: Kamil Kanda, ředitel turnaje
Telefon: 739 302 561
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
 
Pozvánka
 
Přihlášené sestavy (průběžně aktualizováno, stav k 23.7.):  
 

1. SK Šacung Benešov 1947 A (František Kalas, Kamil Kanda, Ladislav Štěpař)

2. SK Šacung Benešov 1947 B (Jiří Doubrava, Pavel Ježdík, Jan Šperlík)

3. SK Šacung Benešov 1947 C (Matěj Prachár, Adam Fürbacher, Jakub Furbacher)

4. Ligový výběr (Jan Chalupa, Vilém Ungerman ml., Martin Knytl)

5. TJ Spartak Alutec KK Čelákovice A (Martin Spilka, Martin Flekač, Radek Šafr, obhájci 2020)

6. TJ Spartak Alutec KK Čelákovice B (Daniel Matura, Michal Kolenský, Vojtěch Holas)

7. TJ AVIA Čakovice (Zdeněk Kalous, Ondřej Pachman, Jiří Kalous)

8. NK Austin Vsetín A (Nicolas Truc, Tomáš Andris, Daniel Bílý)

9. NK Austin Vsetín B (Ondřej Kurka, David Majstiník, Jan Stařičný)

10. SK Start Praha (Miroslav Sachl, David Tůma, Dan Putík)

11. Dorost ČR (Lukáš Tolar, Filip Hokr, Filip Seidl)

12. TJ Radomyšl (Michal Nepodal, Jan Jůzek, Michal Pacovský)

13. Sokol Dolní Počernice (Milan Kaděra, Martin Kozár, Ivo Nováček)