Rozhovor s novou posilou A družstva Milanem Černotou.

V 1. kole extraligy se v utkání s Karlovými Vary představila i nová posila A družstva mužů, slovenský reprezentant Milan Černota (*1991).

Milane, poprvé oblékáš dres mužstva české extraligy. Co to pro tebe znamená?

Zahrát si nejlepší ligu na světě je sen každého hráče. 

Věříš si, že to oproti slovenské nejvyšší soutěži nebude tak velký výkonnostní rozdíl?

Věřím. V dresu slovenské reprezentace se už pár let utkáváme s nejlepšími českými hráči a dokážeme s nimi hrát vyrovnané zápasy. Stejně tak si věřím na ligovou soutěž. Samozřejmě, že mezi českou a slovenskou ligou je obrovský rozdíl. Na Slovensku jsou jasně vpředu Košice, pak další tři mužstva, která hrají vyrovnaně. Tady v Česku jich ale je osm. Košice jsou jediným týmem, který by mohl potrápit česká mužstva, ostatní ne.

V barvách Šacungu nejsi prvním slovenským legionářem. Už mnoho let zde působí slovenský reprezentant Richard Makara a chvilku zde hrál i další z reprezentantů, Pavol Zvonček. Je to pro tebe výhoda?

Určitě, Ríša Makara je vynikající člověk a má obrovské zkušenosti, o které se se mnou jistě rád podělí.

I vzhledem ke tvé výšce je zřejmé, že tvým hlavním postem je polařsko-nahrávačská pozice ve trojicích. Jak jsi na tom s uplatněním ve dvojkách a jednotlivcích?

Trojky jsou mojí hlavní disciplínou. Na Slovensku jsem v lize hrál ale všechny tři disciplíny. Se singlem nemám problém, ale v české lize jsou úplně jiní singlisté, než ve slovenské. Ve dvojkách je to o té chybějící výšce, ale mojí výhodou je, že v Česku se hrají dvojky na stejné hřiště, jako trojky. Na Slovensku se hrají na singlové hřiště, jako je tomu u mezinárodních pravidel. Když se na soustředění reprezentace nemám problém srovnat se s malým hřištěm, na větší hřiště by to mělo být pro mě jednodušší. 

Jedna část expertů říká, že menší hřiště nahrává vysokým hráčům, druhá zase tvrdí opak. Jaký je tvůj názor?

Asi se přikloním k té první. Na větším hřišti jako menší hráč mám více možností bodovat. 

První start v české extralize tě ale asi nepotěšil? Hrál jsi pouze jediný zápas, ten prohrál a tvůj tým pak i celé utkání, byť k remíze chyběl jediný míč.

Nehrál jsem vůbec dobře, prakticky jsem celý singl všechno vyházel. Ani mi nevyhovoval herní styl soupeře. Z jeho servisu jsem se nedokázal dostat více dopředu. Nechci se vymlouvat, ale také do singla to chce jít už rozehraný z některého předchozího zápasu v utkání a mít už některé činnosti zažité. Utkání se pro nás nevyvíjelo dobře, od začátku jsme jen dotahovali, ale na čtyřkách bylo vyrovnáno. Naší první dvojici jsem věřil, zápas došel na poslední možný míč a byť Jirka Doubrava dokázal zablokovat mečbol, se štěstím se soupeři podařilo odraz zachytit a druhý útok už proměnil.

Dlouhodobou Achillovou patou Šacungu je singl. Jediným solidním singlistou je Doubrava, ale ten je dost vytížen na exponovaných postech ve dvojkách i trojkách. Neotvírá se tady cesta právě pro tebe?

Se singlem nemám problém, malé hřiště mám dostatečně nakopané. Tuto disciplínu mám rád, je to jen na mně, jak se mi daří a nemusím se ohlížet na výkon dalších hráčů. 

Co je tedy tvým letošním cílem?

Dostat se s mužstvem do play-off a v něm se poprat o semifinále. Pak se uvidí. Z osobního hlediska bych se hlavně chtěl poprat o místo ve trojkách, kde hraji i v reprezentaci.

Fotogalerie: