Vítězem 56. ročníku mezinárodního turnaje Šacung Cup se stala trojice Climaxu Vsetín s Chalupou, Plachým a Kupským, která během turnaje neztratila ani set. Stříbro patří pražské Avii Čakovice, bronz putuje do Modřic.

Na start nejstaršího mezinárodního klání v ČR a jednoho z nejstarších turnajů se postavilo celkem 13 trojic. V pověstné "kleci" se ne všem z favorizovaných sestav podařilo vyhrát svou základní skupinu a zajistit si tak přímý vstup do čtvrtfinále. Této mety dosáhly sestavy Karlových Varů, Vsetína, Modřic a Košic. K zajímavým výsledků patřila remíza obhajující první domácí sestavy (Doubrava, Kadeřábek, Stejskal) s českobudějovickým béčkem (Z., L. a T. Musilové), těžký výprask Českých Budějovic A (Šafránek, Višvader, Ryneš, uhráli jen pět míčů) od Modřic (Pospíšil, Pelikán, O. Vít) a remíza Čelákovic (Spilka, Flekač, Šafr, Holas) s béčkem Šacungu (Chejn, Truc, Knytl). Na v pořadí druhé a třetí sestavy ze skupin čekalo osmifinále, ve kterém v domácím derby áčko skolilo béčko, Čakovice (Kučera, Jeník, T. Chadim) přetlačily áčko Českých Budějovic až ve třetím setu, reprezentační juniorka (J. a Z. Kalousové, Ftačník) pohodově zdolala třetí domácí sestavu (Hanuš, Vaníček, Voltr) a Čelákovice ve třetím setu přehráli budějovické béčko. 

Ve čtvrtfinále pak Karlovy Vary (J. a M. Medkové, Vedral) podlehly Čakovicím, Vsetín udolal domácí áčko, Modřice skolily Čelákovice a vítězný souboj českých juniorských reprezentantů s Košicemi rozhodl až poslední možný míč. Po čtvrtfinále došlo na exhibiční souboj veteránů (věkový průměr 65 let) osady Šacung a osady Merida, kde se lépe dařilo hostům. Poté už změřily síly nejlepší sestavy turnaje. První semifinále nabídlo bitvu o každý balon mezi Čakovicemi a juniorskou reprezentací, kde v úplné koncovce obou setů byli lepší hráči pražského celku. Ve druhém semifinále se ani Modřicím nepodařilo zastavit spanilou vsetínskou jízdu, opřenou zejména o nekompromisní ofenzivní hru Chalupy. Zápasy o bronz mívají různou úroveň, v tomto případě se ale hrálo poměrně bezstarostně a to zápasu prospělo. Junioři sice urvali první set pro sebe, ale jejich zkušenější protivníci z Modřic další dva sety ovládli. Ve finále bylo otázkou, jak zastavit Chalupovo one man show, ale ani alternace čakovických blokařů k úspěchu nevedla.

"Je to paráda. Jak se vždycky říká, tady vyhrávají jenom hráči, kteří něco znamenají. Doteď jsem byl na turnaji nejlépe druhý. Měl jsem teď menší problémy s třísly a zpočátku byl problém s timingem. Ale nic mě nebolelo, začalo to chodit, kopal jsem, co jsem chtěl. Také si člověk přece jen více věří, měli jsme teď parádní měsíc. Vyhráli jsme republiku dvojek, na Valachu jsme se s Míšou podělili o první dvě místa, minulý týden jsem vyhrál na Meridě. To vše podporuje mysl, sebevědomí. Turnaj nám vyšel od začátku, do čtvrtfinále jsme postoupili bez nutnosti absolvovat první kolo pavouka. Ve čtvrtfinále jsme šli s respektem proti dvojnásobným obhájcům z domácího klubu, Doubrava umí otáčet zápasy. Dařilo se mi ho udržet na bloku, zatímco on mě nezablokoval snad ani jednou. V semifinále s Modřicemi - Pospíšila jsem v životě neporazil, ani v lize, ani na turnaji. Dnes se mi to podařilo. V prvním setu jsem několikrát zavřel a co jsem potřeboval, to tam spadlo. Když mi Kuba zavíral patu, kopl jsem do středu, když držel střed, trefil jsem klepák do paty. Ve finále už jsme byli po předchozích výhrách opravdu rozjetí. Už jsme si řekli, že nás nic nezastaví," sršel spokojeností i sebevědomím smečař a blokař vítězné sestavy Jan Chalupa.

Na domácí sestavy tentokrát stupně vítězů nezbyly. Od mladých sestav B a C se to ani nečekalo, ale od Doubravovy formace, obhajující vítězství z posledních dvou ročníků, se postup do semifinále očekával. Jenže porážka od Karlových Varů a remíza s českobudějovickým béčkem znamenaly "jen" druhé místo ve skupině a po relativně hratelném soupeři v osmifinále ale ve čtvrtfinále čekal velmi silný protivník - pozdější vítěz.

"Bylo to z naší strany špatné. Bohužel já jsem letos neodehrál jediný ligový zápas, prakticky od loňského vítězství na Poslední smeči jsem vlastně nekopl do balonu. V takové konkurenci, jaká je zde, se to musí projevit, zázraky se každý den nedějí. Nedařilo se nám moc od začátku. Protrápili jsme se skupinou a říkali si, že stejně turnaj začíná až v play-off. V osmifinále v derby jsme zahráli svůj nejlepší zápas. Ve čtvrtfinále nás čekal Vsetín, jeden z hlavních favoritů. Nastoupili jsme na ně celkem odvážně, dokonce jsme do poloviny setu vedli. Pak ale i trošku smolně jsme umožnili soupeři dostat se nad nás a poté už se Chalupa nemýlil. Ve druhém setu už nás přejeli, byli lepší ve všech herních činnostech," okomentoval čtvrtfinálovou porážku šestinásobný vítěz turnaje, nahrávač Petr Stejskal.

Za zdařilý považuje 56. ročník i ředitel turnaje Václav Kanás. "Základem bylo výborné počasí. Na to navázali svými výkony členové pořadatelského a gastronomického týmu. A pochopitelně hlavní díl zdaru akce nesou výkony hráčů. Jsem potěšen, že po delší době zde startovali hráči z Čakovic a Vsetína a soudě podle jejich umístění toho určitě nelitují. Také mladá košická trojice připomněla zlaté časy slovenských sestav, k medailovým příčkám jí chybělo jen trošku štěstí. Zvláštní dík si zaslouží pánové Albrecht, Škoda a Slaběňák, kteří jen ve třech dokázali bezproblémově odřídit celý dlouhý turnaj."

Konečné pořadí turnaje:

1. NK CLIMAX Vsetín (Chalupa, Plachý, Kupský)
2. TJ AVIA Čakovice (Kučera, Jeník, T. Chadim)
3. MNK SILNICE GROUP Modřice (Pospíšil, Pelikán, O. Vít)
4. Reprezentace ČR junioři (Ftačník, J. a Z. Kalousové)

All Stars Team: Chalupa, O. Vít, J. Kalous

Fotografie:

Viz sekce Fotogalerie.