Rozhovor s trenérem extraligového družstva Stanislavem Voltrem st.

Do nového soutěžního ročníku první družstvo vstoupí pod taktovkou trenéra Stanislava Voltra staršího. K týmu naskočil loni v předposledním kole základní části, ale ani jemu se nepodařilo přivést tým do play-off. Souboje o udržení ale už benešovští hráči zvládli na výbornou. Není překvapením, že Voltrovi bylo nabídnuto vedení družstva i v letošní sezóně.

Stanislave, v loňském roce jste zažil strmý kariérní vzestup. Ze dne na den se z trenéra béčka v rozehrané sezóně stal trenér prvního týmu. Byl to pro vás šok?

Šok to pro mne nebyl. Nabídku trénovat áčko jsem dostal a zvažoval už několikrát před tím. Jen jsem si nebyl jistý zda na to budu mít.

Vaše premiéra v nejvyšší soutěži dopadla nečekanou remízou v Čelákovicích. Ale hůře vám asi bylo v dalším utkání, kdy družstvo nezvládlo domácí duel s Českými Budějovicemi a podruhé tak zůstalo před branami extraligového play-off?

Utkání v Čelákovicích se pro nás vyvíjelo velmi dobře a chybělo málo k vítězství. Duel s Budějovicemi jsme nezvládli v koncovce a nakonec z toho byla nepostupová remíza. Po tomto zápase mi opravdu do zpěvu nebylo. Bylo o čem přemýšlet.

V play-out ale váš celek soupeře moc nešetřil. Spadl vám kámen ze srdce?

Play-out už může dopadnout všelijak. Doufal jsem, že síla je na naší straně a že to dopadne dobře. Kluci byli dobře namotivováni a všechny čtyři utkání zvládli na výtečnou, za což jim patří dík.

Výborných výsledků dosáhl loni Šacung na jednorázových soutěžích, ať už na mistrovství republiky nebo mezinárodních turnajích. Čím to, že se tak dařilo?

Každopádně si myslím, že máme jednoho z nejlepších smečařů v republice, Jirku Doubravu. A když ho slušně doplní ostatní, tak je vždy velká šance uspět. To se také ukázalo.

Svou první medaili mezi jednotlivci konečně urval Václav Kadeřábek. V lize poté ale nepochopitelně zkolaboval, když v této disciplíně nevyhrál ani zápas. Čím si to vysvětlujete?

O Vencovi si myslím, že je to jeden z nejlepších hráčů v lize, bohužel v jeho případě je to hodně o hlavě.

Ani letos to v této disciplíně nebudete mít jednoduché, konkurence je obrovská. Máte recept na to, aby družstvo neprohrávalo 0:1 už před začátkem?

Recept samozřejmě nemám. V týmu moc singlařů nemáme a tak se může stát, že dostane šanci někdo z mladíků

Zajímavostí loni byly také výsledky Doubravovy trojice, která buď soupeře přejela, nebo prohrála posledním možným míčem stav, kdy disponovala jedním či více mečboly. I tady máte účinný lék?

Nevím, po mém příchodu kluci naopak koncovky setů zvládali. Zlepšila se atmosféra v týmu a to se podepsalo i na koncovkách. Doufám, že letos na to navážeme.

Mužstvo před letošní sezónou opustili Ungermann a Kupský což je nepochybně oslabení. Váš komentář k odchodu těchto hráčů?

V případě Tomáše Kupského to zase takové oslabení není. Samozřejmě Vilda Ungermann je ikona, ale všechno jednou končí a šanci musí dostat i mládí. Jen tak vidím budoucnost.

Rozloučili se ale i fluktující mladíci Chejn a Truc. Mluvilo se o jejich netrpělivosti poprat se o místo v sestavě.

Zrovna Petr Chejn letos mohl dostat velkou šanci hrát v základu, zvláště při zdravotních potížích Ríši Makary. Bohužel chtěl odejít, tak jeho místo může zaujmout třeba mladý Tomáš Sekera.

Do mužstva naopak z B družstva přešli váš syn a Hanuš. Nebude pro ně nejvyšší soutěž příliš velkým soustem?

To se teprve uvidí. V zimní přípravě šanci dostali a spíše to bude jen o nich.

Na hostování přišel i nadějný dorostenec Sekera. Co očekáváte od něho?

Tomáš je blokař a na tomto postu se bude prosazovat velmi těžce. Nicméně je to mladý talentovaný kluk, šanci určitě dostane.

Hlavní přísun bodů stále leží na nejzkušenějších matadorech. Roli lídrů už by ale měli převzít dlouho "jen" talentovaní hráči typu Flakse či Kadeřábka. Přijde už letos jejich čas?

Já doufám že ano. Kvalitu na to mají, ale záleží jak to unese jejich psychika.

Jaké jsou vůbec letošní ambice družstva v ligové soutěži a v jednorázových turnajích?

V ligové soutěži je určitě cíl vyhnout se play-out. V jednorázovkách by vůbec nebylo špatné koukat po nějaké medaili.

Z extraligy mohou sestoupit i dvě družstva, tj. čtvrtina účastníků. Není sestupový klíč příliš tvrdý?

Určitě není, myslím že úroveň extraligy je na mnohem vyšší úrovní než první liga. Ostatně o tom jsme se sami v loni přesvědčili v baráži.

Jak hodnotíte úroveň nejvyšší soutěže. Roste nebo klesá její úroveň?

Vzhledem k tomu, že v extralize skončili třeba Pavel Kop A Kuba Mrákava, tak úroveň o něco klesne.

Letos Šacung slaví 70. výročí svého vzniku. Na co se fanoušci mohou těšit?

Já doufám, že kluci budou makat a že se bude na co dívat.